Statistik från polisen visar att 431 renar har dödats i trafiken i Norrbotten, Västerbotten, Jämtland och Norrbotten hittills i år. Det är en fördubbling jämfört med samma period i fjol, rapporterar Sameradion och SVT Sápmi.
Överhuvudtaget har renpåkörningarna ökat i flera år och nu testar Umeå universitet och Svenska samernas riksförbund ett nytt grepp för att försöka få bukt med problemet.
Det handlar om ett elektroniskt renvarningssystem, där renarna förses med halsband med sändare som kopplas till stolpar vid sidan av vägen.
– När renen kommer i närheten av en blinkstolpe då tänds den upp och så tänder den stolparna som är i grannskapet. Vi tänder upp en sträcka på några hundra meter, berättar Jan-Åke Olofsson, forskare vid Umeå universitet till Sameradion och SVT Sápmi.
De renar som ingår i försöket tillhör Malå sameby. Rickard Larsson, renskötare i Malå sameby, berättar att tekniken ännu inte har fungerat som det var tänkt men räknar med att testet ska komma igång inom kort.
Hur varningssystemet kommer att fungera återstår alltså att se, men Rickard Larsson hoppas i alla fall att renpåkörningarna ska minska.
– Vi har varit drabbade. Det har varit mycket de senaste åren, säger han.
Hur är det som renägare att drabbas av det här?
– Det är absolut inte roligt. Den här årstiden har vi också bara livdjur.
Vi har varit drabbade. Det har varit mycket de senaste åren.