Oxfilétjuvens förklaring: Han jobbade på uppdrag ”Jag vill inte att det ska stå med i polisförhöret”

Han hade nio kilo oxfilé innanför kläderna när han greps av väktaren. Snart väntar rättegång mot den 50-årige oxfilétjuven. Men begick han stölden ensam eller på uppdrag?

Foto: Foto: Hans Berggren

Olyckor, katastrofer2016-01-22 19:00

Det var den 29 december som mannen besökte Ica Maxi på Solbacken i Skellefteå. Han styrde stegen mot köttdisken och siktade på den dyrbara oxfilén.

Vad han inte visste var att en väktare följde efter, som i polisförhör berättar:

– Han plockade oxfilé i korgen från två olika ställen. Han gick därefter förbi en hylla och la en jacka över korgen. En kort stund därpå plockade han på sig en av köttförpackningarna in under jackan.

Fanns under kläderna

Proceduren upprepades på olika platser i affären tills det fanns fyra oxfilébitar värda 3 500 kronor under 50-åringens kläder.

En väktare hade koll på mannens rörelser via affärens rum där flera övervakningskameror finns, den andre väktaren följde efter i butiken.

När mannen sedan passerade en av kassorna betalade han inte för köttet. Han greps av väktaren intill entréslussen.

Nu har åklagare Åsa Jonsson åtalat mannen för stöld. Mannen har erkänt men frågan är: fanns det en beställare till allt köttet?

I samband med att mannen greps började det ringa flera gånger i hans mobiltelefon. Numret tillhörde en man som är känd av polisen.

Utförde på uppdrag, eller...

När 50-åringen förhördes samma kväll berättade han att han stulit köttet på uppdrag av någon annan.

Ur förhör med mannen:

”Han verkade dock rädd för att säga vem. Han ville senare inte att detta skulle stå med i förhöret, utan godkände bara att det stod att han tog på sig skulden för allt.”

Husrannsakan gjordes

Uppgifterna gjorde att åklagare beslutade om en husrannsakan hos den man som ska ha ringt 50-åringen för att söka efter stöldgods eller andra spår.

Lägenheten var i det närmaste tom och visade inga spår som styrkte att han var beställaren av köttet, konstateras i polisrapporten.

Han berättar att han stal köttet för att äta det själv eller kanske ge bort till någon bekant inför nyårsfirandet.

Oxfilétjuv på Solbacken Lastade vagnen full med dyrbara köttet – men en väktare var i bakhasorna
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!