Det första misstänkta brottet inträffade i stadsparken vid 21.30-tiden på fredag kväll den 26 augusti, där en kvinna ska ha blivit våldtagen inne i parken vid en plantering med blommor och mindre buskar.
Den andra anmälan gäller en våldtäkt där en kvinna ska ha släpats in i ett trapphus nära korsningen Storgatan och Trädgårdsgatan och där blivit våldtagen. Tiden var vid 01.30-tiden natten mot lördag.
Polisen säkrade dna-spår
Trapphuset där våldtäkten inträffade ligger mitt emot Brinkenhuset. Det finns portkod för att ta sig in i trapphuset som leder in till både företag och privata lägenheter.
Norran kunde berätta den 6 september att polisen säkrat dna-spår från en misstänkt gärningsman i trapphuset.
– Får vi nu dna-träff, att spåren kan kopplas ihop med en person, ger det fortsatt tyngd till utredningen, förklarade Lars-Marthin Markstedt, polisiär förundersökningsledare.
Polisen har ännu inte fått något svar från Nationellt forensiskt centrum, NFC, i Linköping (tidigare SKL).
Varför dröjer det?
– Vi har i nuläget ingen misstänkt för brottet. NFC gör prioriteringar utifrån om det finns frihetsberövade eftersom det då finns tidsgränser i utredningen som ska hållas. Därför får vi räkna med att den här analysen dröjer ett tag till.
Vad kan analysen i bästa fall ge?
– Det som kan föra processen framåt är att inlämnade dna-spår kan matchas mot en speciell person.
Men spåren i trapphuset kan väl komma från någon annan?
– Med tanke på de omständigheter som finns – uppgifter som målsäganden lämnat i förhör och resultatet av den tekniska undersökningen – känns det som att spåren är från en misstänkt gärningsman, svarar Lars-Marthin Markstedt.
Lars-Marthin Markstedt: Vad gäller händelsen i stadsparken har vi inte fått tag på några vittnen, exempelvis matförsäljare som fanns i närheten, som sett eller hört något.
Överfallsvåldtäkter: Gärningsman söks tack vare dna-spår