Efter måndagens anmälan mot Morön 2 beslutade Västerbottens fotbollförbund att titta närmare även på lagets nästa match, mot Sunnanå, och det visade sig att även där använde sig Morön 2 av otillåtna spelare. Därför upprättades ännu en anmälan.
– Nu är det upp till Morön komma in med en vettig förklaring till varför de brutit mot reglerna två gånger i rad, säger Mikael Lindgren, ordförande i tävlingskommittén.
Morön anser att de fått felaktiga uppgifter från förbundet, hur ser du på det?
– Jag anser att reglerna är tydliga och det är ju inget annat lag som missförstått hur det fungerar.
Kan det finnas förmildrande omständigheter som gör att Morön 2 får stanna kvar i serien?
– Ja, men det beror på vilken förklaring de har att komma med. Ett alternativ är ju att motståndarna tilldöms segern med 3–0 och att Morön får betala vite men stanna i serien, säger Lindgren, som aldrig varit med om att något lag blivit uteslutet ur en serie tidigare.