Det handlar i stället om ett nära nog rekorddåligt år. Sådden skedde sent, i slutet av juni, på grund av kylan, och mjölkpriset har rasat.
– Det är tufft, oerhört tufft, säger Anders Nilsson och blickar ut över spannmålsfälten där i princip inget kommer att gå att använda till kraftfoder.
I stället kommer det korn som ej mognat att användas till grovfoder.
– Förutom att sådden skedde sent har också en stor del av kornet lagt sig på grund av skyfall som kommit.
På Stenhalla gård sår man spannmål på cirka 150 hektar, merparten är korn. Normalt är spannmålet färdigmognat i slutet av augusti, men så ser det inte ut denna sommar.
Dyrbar smäll
– Nej, vi visste redan då vi sådde att förutsättningarna var dåliga att spannmålet skulle hinna mogna, och de värsta farhågorna är nu infriade.
Normalt räcker spannmålet som sås in till de cirka 150 mjölkkorna som finns på gården. Så ser det inte ut nu.
– Nej, vi måste ju köpa in spannmål och halm till gården och det innebär merkostnader på cirka 800 000 kronor. Det är en dyrbar smäll då marginalerna är så små genom de låga mjölkpriserna, säger Anders Nilsson som har svårt att hitta hopp för framtiden.
Färre anställda
– Det finns ju givetvis en smärtgräns för hur små marginalerna kan bli. Vi har nu minskat personalstyrkan vid gården och det innebär att jag själv har arbetsveckor på uppemot 80 timmar i veckan.
En liten tröst hittar Anders Nilsson i att vallskörden blivit bra i sommar. En annan liten ljusglimt är att köttpriserna ökat en aning den senaste tiden.
– Men sammantaget är tillvaron oerhört svår för oss bönder. Inte minst lider jag med de yngre mjölkbönderna som är hårt skuldsatta.
Marginalerna krymper för oss mjölkbönder