Hur tänker man på kommunen, när man väljer att skjuta till ytterligare åtta miljoner kronor till en ny busstation. För 20 miljoner kronor får Norsjö något som vi egentligen knappt behöver.
Om kommunen utnyttjat nedervåningen på hotellet till denna verksamhet hade man klarat sig med en kostnad långt under dessa 20 miljoner. Jag tycker man istället kunde ha lagt pengarna på att göra grönytor där gamla busstationen låg och utnyttjat asfaltytorna som redan finns.
På detta vis hade man ju även gett lastbilar och husvagnar möjlighet att stanna här och upptäcka vår kommun. För säga vad man vill men busstationens parkering är en av de slätaste asfaltytor som finns i kommunen.
I god Norsjöbyggartradition kommer det säkert fattas ytterligare fem eller tio miljoner kronor innan detta bygge är klart – plus pengar för driften.
Vad blir nästa vansinnesbygge? En ny centrumbro över noret?
Men man får väl kanske se det positiva istället. Gamla och sjuka får en ny fin busstation att åka från när alla sjuk- och ålderdomshem fått stryka på foten.
Ja, det gäller även de små barnen som rymmer över staketet från dagis, men då har ju kommunledningen något att läsa om på sina nya läsplattor.
Nej, lägg ner dessa storstadsfasoner och bygg realistiskt och hållbart i stället.
Less Norsjöbo
Flyktingboendet i Norsjö: nytt alternativ ska utredasLåga staket skapar oro på förskolan – ”ska det behöva smälla innan kommunen reagerar?”