Hotade kommunalrådet – kommunanställd avskedad

En man som var anställd av Skellefteå kommun avskedades från sin anställning i slutet av oktober efter att ha hotat och trakasserat flera personer.

Not Found2017-11-30 17:04

Mannen hotade bland annat kommunalrådet Lorents Burman samt kränkte, trakasserade och hotade flera medarbetare vid kommunen, bland annat via mejl.

”Ett hot mot kommunalråd är ett hot mot Sveriges demokratiska samhällsskick. Det blir då omöjligt att inneha en anställning inom organisationen med ett ansvar utåt mot invånare och kunder ... det finns fog för att tro att (mannens) hotelser är allvarligt menade”, skriver kommunen i sitt besked.

Norran har varit i kontakt med Lorents Burman som säger att han polisanmälde hoten för cirka två månader sedan.

– Kommunen gjorde bedömningen att man inte kunde låta hoten bero och jag uppmanades att polisanmäla. Det är den policyn vi har. Vi kan inte acceptera sånt här, säger han till Norran.

Har du haft kontakt med de andra anställda som hotades?

– Nej, jag har hållit mig på sidan av, men jag har fått info av ansvariga chefer att andra blivit hotade och det har gjort mig väldigt upprörd. Jag förstår att man mår dåligt om man utsätts för sånt.

Han säger att den här typen av händelser inte hör till vanligheterna.

– Men desto viktigare är det att vara tydlig när det väl händer, att vi inte accepterar hot.

”Förtroendet förbrukat”

Mannen har också använt sin befattning och tjänstebenämning i privat korrespondens med myndigheter samt på andra sätt brustit i sin yrkesutövning.

”Lojalitet mot arbetsgivaren ingår i anställningsåtagandet och lojalitetsåtagandet är än större i en sådan position som (mannen) innehar. (Mannens) handlingar, agerande och beteende har inneburit att arbetsgivarens förtroende för (mannen) är förbrukat”, skriver kommunen, och fortsätter:

”Mannen har dels skadat arbetsgivarens relationer med kunder, satt sina egna intressen före arbetsgivaren, dels har hoten lett till allvarlig oro, och arbetsmiljökonsekvenser för medarbetare i organisationen, i arbete och på dess fritid.”

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om