Färre campare stannar i Burträsk

Sämsta sommaren på fyra år. Det har campingen i Burträsk hittills upplevt.

Not Found2015-07-24 08:00

När det regnar och är kallt vill turisterna dra vidare. Den här sommaren har det varit ovanligt många som bara stannar en natt.

– Väderrapporten jag kör ut från yr.no varje morgon har varit väldigt efterfrågad. Folk drar vidare dit de tror man har mer sol, säger Camilla Engström, som driver campingen för fjärde året.

Bara en natt

Av dessa år har 2015 hittills varit det sämsta. Det är lika många inbokade ekipage som vanligt, men de stannar bara en natt mot normala två-tre.

Den sista tiden har campingen i snitt haft 20 ekipage per natt. Av de 14 stugorna brukar hälften vara bebodda.

– Stugorna går bra, trots regnet. Tältarna väljer att få tak över huvudet, säger Camilla Engström.

Bättre i Bureå

Bättre har det i sommar gått på Bureå Camping. Förklaringen kan vara att det är fullt på andra ställen, främst i Byske. Det har campingvärden David Eriksson fått höra flera gånger när norska turister checkar in.

– Vi har haft bra beläggning en längre tid, egentligen hela juli.

Tack vare läget vid kusten, och kanske även närheten till Skellefteå, står sig alltså campingen bra.

– I nuläget har vi cirka 40-50 husvagnar eller husbilar per natt. Av de tio stugorna brukar drygt hälften hyras ut, säger David Eriksson.

Rockad på Skellefteå camping
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om