Emil Pettersson om hastiga flytten: ”Ska visa att de gjorde fel”

Det är snabba ryck i hockeybranschen. Ena dagen var det Bud Holloway in. Andra dagen, eller rättare sagt tidigare idag, stod det klart att Emil Pettersson och Skellefteå AIK går skilda vägar.

Foto: Foto: Arvid Marklund

Sport2016-12-07 16:32

22-åringen kom till AIK i somras, efter en bra säsong med Modo i ryggen där det blev 26 poäng på 52 matcher.

Men redan efter 24 matcher i Skellefteå, och tolv producerade poäng, är Emil Pettersson nu ett minne blott i klubben.

– Visst är det lite tråkigt att det skulle bli så här, för det var inte mitt beslut att lämna. Men jag fick veta att det inte fanns plats och då kändes det ju samtidigt bra att det löste sig snabbt med Växjö, säger Emil Pettersson, som redan befinner sig nere i Småland.

Är du besviken på Skellefteå?

– Klart att jag är besviken, aldrig roligt att lämna ett lag som man trivs grymt bra med, mitt under en säsong. Men sån är hockeyn och det får man acceptera. Gäller att knyta näven och visa att de gjorde fel.

– Samtidigt är jag inte bitter på Skellefteå. De tog ett beslut som de tror på, fortsätter Emil.

Hur ser du på din tid och prestation i Skellefteå?

– Ändå positivt, är jättenöjd med träning och allt. Blivit bra mycket starkare i benen under de här månaderna när jag kört med Tompa (Stefan Thomson). Men hockeyn har varit upp och ner, så är inte särskilt nöjd med mina prestationer där. Men kändes som att jag var på rätt väg efter en tyngre period innan uppehållet, så lite vemodigt är det. Men som sagt för mycket upp och ner för min del.

Ny klubb blir alltså Växjö Lakers, som efter tappet av Geoff Platt till KHL var i behov av en ny offensiv spelare.

– Vi har följt Emil sedan tidigare och vi är väldigt glada att få in en ung offensivt skicklig center i vår trupp, säger Växjös sportchef, Henrik Evertsson till klubbens hemsida.

Förhoppningar

Mikael Lindgren, sportchef i AIK, önskar Emil lycka till i sin nya klubb.

– Både vi och Emil hade stora förhoppningar, men vi känner att vi inte riktigt fått ut den kapacitet som han besitter och därför kändes det rätt att släppa Emil till Växjö när den möjligheten dök upp, säger Lindgren och fortsätter:

– När också Axel Holmström och Pär Lindholm är tillbaka inom kort och då Pontus Petterström gjort det bra som center, samtidigt som vi dessutom har Andreas Wingerli och Linus Lindström – samt Henrik Hetta som kan gå center – så förstår man ju att konkurrensen är väldigt tuff på den positionen.

Ni har tidigare bekräftat att ni söker en back, öppnar detta för nyförvärv i den lagdelen?

– Det var absolut inte därför vi släppte Emil, det är viktigt att poängtera. Men givetvis kan det hända något framöver, det vet vi av erfarenhet i den här branschen. Just nu är det dock inget som är på gång utan vi håller precis som alltid koll på vad som finns på marknaden.