Joakim Oja vid polisen i Skellefteå berättar att polisen har intensifierat sitt arbete mot dopning.
– I början av året har polisen gått igenom tips och underrättelser som lett fram till att fyra personer misstänkas för dopning. Husrannsakningar har genomförts och inneburit beslag av misstänkt dopningspreparat.
Dyster trend bland vissa unga
Han berättar att de poliser som arbetar med dopningsbrott ser en trend bland framförallt unga där synen på dopning förändrats i följd med att fler börjar träna.
– De får genom andra höra att om man vill börja tävla och kunna komma någonstans så måste man vara beredd att använda illegala preparat. Vi ser allvarligt på detta och kommer därför att lägga mer fokus på dessa brott.
Joakim Oja lyfter fram andra saker som är nog så viktiga, hur preparaten påverkar den enskildes hälsa och framtid.
– Unga personer verkar inte förstå att myntet har en baksida. De personer som polisen träffar som hållit på ett tag har tydligt rubbat sin kropp och fått tydliga bieffekter. En del personer har exempelvis kraftigt sänkt kroppens förmåga att tillverka testosteron, vilket kan kräva långvarig medicinering för att få bukt med.
”Droger har kommit med”
– I detta stadium har även droger kommit med på listan, ofta som självmedicinering. Det många inte tänker på är att de förändringar som många preparat gör är bestående och förs vidare till nästa generation i arvsmassan, tillägger han.
Polisen samarbetar med de flesta gymmen inom Skellefteå kommun. Det innebär att deras personal, som ser tecken på dopning bäst, ofta tipsar polisen.
” Dömd person stängs av”
– Om en person döms för dopningsbrott stänger de samarbetande gymmen av personen från all träning. De gymmen som inte deltar i detta samarbete är också intressanta för polisen eftersom en del av de som väljer att dopa sig förmodas träna där, avslutar Joakim Oja.
Joakim Oja: Polisen har, förutom sina egna underrättelser, fått många bra tips av allmänheten, vilka framöver ska kontrolleras närmare.