Det beloppet i kronor gällde försäljningen av kulturhus och hotell, och affären ska ske direkt de står klara. Köpare är Stadsbyggnadsbolaget i Norden AB och säljare Skellefteå kommunkoncern.
Samma parter skrev ett hyreskontrakt på 50 år. Kommunen ska betala 44,5 miljoner kronor i hyra per år. Summan är i 2018 års prisnivå och ska indexuppräknas årligen.
Hotellet
Ännu ett viktigt avtal gällde hotelloperatören, och där är beloppet hemligt i nuläget. Operatör är Elite Hotels och hyresvärd blir det kommunala bolaget Skellefteå Kulturhus AB.
När bläcket hade torkat var det då dags för byggbolaget Hent som fick ett bindande kontrakt om att göra jobbet. Beställare var Skellefteå kommun, support och lokaler.
Allt detta skedde efter 14.00 på fredagen i stadshuset. Strax före hade det hållits presskonferens.
Alla bolagen hade sina firmatecknare på plats så att signering kunde ske vid samma tillfälle, eftersom de var ömsesidigt beroende.
Vegard Brå, projektchef för byggbolaget Hent sade att nu ska de bygga ett trähus i världsklass.
Ett hus som möjligen kommer att vara världens högsta trähus då det står klart med sina 20 våningar och 80 meter.
Elite Hotels delägare Bicky Chakraborty sade att han hade väntat på en hotellchans sedan länge i Skellefteå och var glad att dagen nu var kommen.
Samhällsbyggnadsbolagets VD Ilija Batljan sade att han gillar att huset blir av trä och därmed klimatsmart. Han lovade också att boka en konferens hos Elite Hotels och testa deras faciliteter när de står klara.
Så blir priset i tävling
Testa faciliteterna kommer för övrigt också en Skellefteåfamilj att kunna göra. Vid första spadtaget ordnas en tipstävling då första pris är en hotellnatt.
Första spadtaget görs lördag den 20 oktober klockan 11.00 och då är allmänheten inbjuden.
- Det blir lite arrangemang runt om, men detaljerna är inte bestämda säger kommunchef Kristina Sundin Jonsson.
Väntar inte på överklagan
När det gäller överklagan om att Skellefteå Industrihus ska bygga hotelldelen så är den inte avgjord.
Men rätten kan inte ändra beslutet, utan bara säga att det eventuellt är olämpligt.
Därför tänker kommunen tuta och köra.
Driftsbolaget som ska hyra hela huset av Samhällsbyggnadsbolaget och sedan hyra vidare ska nu söka sin blivande vd.
Kommunal kontroll
- Vi väljer att ha ett kommunalt bolag som mellanhand, säger Kristina Sundin Jonsson. Dels för att ha kontroll över vad som händer med huset, dels för att bolaget ändå ska samordna arbetet mellan alla hyresgästerna.
Hon säger att alla hyror sätts marknadsmässigt, även vad hotellet ska betala.
- Hotellhyran subventioneras inte av kommunen, säger hon.
Våren 2021 ska byggnaden stå klar. I dagsläget är fem konferenser preliminärbokade.