Arjeplog: Hälften är svenska råvaror

Svenskt kött kan vara dubbelt så dyrt som polskt. Då väljer kostchefen det billigare. ”Bara för att köttet är producerat här hemma betyder det inte alltid att det är av bättre kvalitet”, säger han.

Arjeplogs kostechef Daniel Fjellstršöm äŠr utbildad kock och rycker in i köšket näŠr man äŠr kort om folk.

Arjeplogs kostechef Daniel Fjellstršöm äŠr utbildad kock och rycker in i köšket näŠr man äŠr kort om folk.

Foto: Foto: Norrans redaktion

Skola och utbildning2015-03-09 14:00

Kvalitet, pris, transportsträckor, ekologiskt,näringslära, traditioner. Ja, det finns en del variabler att ta hänsyn till närman planerar vad som ska serveras på tallrikarna i Arjeplog. Det ska nämligen allt från förskolebarn till åldringar och det mesta där emellan ta del av.

– Det som går att köpa nationellt till ett rimligt pris handlar vi förstås. Men nötkött till exempel går ofta på cirka 39 kronor per kilo i Polen, mot ibland 79 kronor i Sverige. Och bara för att köttet är producerat här hemma betyder det inte alltid att det är av bättre kvalitet.

Ett problem har också varit att få tag på svenska grönsaker.

– Det finns helt enkelt inte. Det lilla lagret som vår leverantör hade tog slut direkt. Då måste man ju ta grönsakerna från andra länder, säger Fjellström.

Just vecka 42 som Nyheter i Norr valde att titta närmare på, innehåller en ganska stor del svenska råvaror. Lite missvisande, tycker Fjellström.

– Enligt statistiken ligger vi på ungefär 50/50 när det kommer till svenskt kontra utländskt. Kyckling, fläskkött och korv kommer dock nästan alltid från Sverige, säger han.

Hur ser det ut med den ekologiska och kravodlade biten då?

– Där kan vi bli bättre, men enligt färska siffror ligger vi på 15 procent nu. Målet är 25 procent, men det krävs lite laborerande för att nå dit utan att spräcka budgeten. Vi har exempelvis bestämt att allt kaffe som serveras i kommunen ska vara ekologiskt och märkt med fairtrade.

NN/Sofie Abrahamsson

Enligt statistiken ligger vi på ungefär 50/50 när det kommer till svenskt kontra utländskt.

undefined
Arjeplogs kostechef Daniel Fjellstršöm äŠr utbildad kock och rycker in i köšket näŠr man äŠr kort om folk.

Maten i Arjeplog vecka 42, 2014

Måndag

Korvstroganoff:

Falukorv Scan: svenskt kött

Tomatpuré - ursprung Grekland

Ris: odlat i Spanien eller Uruguay

Tisdag

Rödspätta med kokt potatis och remouladsås:

Rödspätta - ursprung polen

Remouladsås producerad i Sverige med utländskaråvaror

Potatis odlad i Sverige

Onsdag

Renskav Viltbutiken i Arjeplog, ursprungSverige

Potatis odlad i Sverige

Torsdag

Mustig köttsoppa:

Tärnad nötbog - ursprung Polen

Sopprotfrukter - ursprung Sverige

Buljong Knorr, tillverkas i Tyskland.

Fredag

Fiskgryta:

Laxtärningar - ursprung Norge

Sopprotfrukter - ursprung Sverige

All potatis de använder kommer från svenska Outinen Potatis

Mejerivaror: Norrmejerier

Färska grönsaker, vecka 42:

Äpplen: Sverige

Morot: Sverige

Gurka: Sverige

Tomat: Nederländerna

Isbergssallad: Spanien

Paprika: Nederländerna

Päron: Sverige

Så bereds maten i Arjeplog:

Från och med 1 december i år samordnas allmatlagning i kommunal regi i storköket på Kyrkholmsskolan. Sammanräknat medmaten som går till äldrevården kommer skolköket att producera omkring 650 portioner dagligen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!