I 40 minuter var matchen mellan AIK och Brynäs en relativt sömnig historia, trots fyra mål och 2–2 på tavlan.
Men från och med tredje periodens början så hände det mesta. För förutom att tredje akten slutade 2–2 i fullträffar så åkte Anton Lindholm på ett matchstraff för checking to the head.
Återigen en situation där själva tacklingen inte var särskilt ful. Men smällen tog i huvudet på Alexander Lindgren son blev skadad. Då säger regeln matchstraff.
Men trots den femma och att Erik Andersson drog på sig en puck out som betydde två minuters 5 mot 3 för Brynäs så lyckades AIK ha ett likaläge efter 60 minuter.
Den som låg bakom det mesta var Tim Heed. Tre Kronor-backen gjorde allt rätt. Två mål, varav 4–4-kvitteringen, samt ett assist blev Heeds facit. Han var magiskt bra idag.
Efter en mållös med händelserik förlängning fick matchen avgöras på straffar.
John Norman satte elegant en kasse för AIK innan Brynäs kvitterade. I fjärde omgången avgjorde Axel Holmström med en snygg kasse.
AIK gjorde långt ifrån sin bästa match samtidigt som Brynäs var bra. Men starkt av SHL-ettan att ändå knipa en seger.
Topp 5 i AIK:
***** Tim Heed
**** Pontus Petterström
*** Kirill Kabanov
** Janne Pesonen
* Martin Sevc