Under måndagsdygnet rapporterades det in 29 viltolyckor, inklusive renpåkörningar, i Västerbotten. Sex olyckor rapporterades in till Skelleftepolisen.
Natten mot tisdagen inträffade tre viltolyckor i den norra länsdelen.
Klockan 00.33 rapporterades det in en krock mellan ett rådjur och en personbil i Yttervik. Det fanns inga uppgifter om någon personskada, men polisen uppger att det är troligt att rådjuret skadades i olyckan. Polisen kontaktade en eftersöksjägare, som skulle åka ut och kontrollera hur det hade gått för djuret.
Några minuter senare rapporterades det om ytterligare en kollision mellan en personbil och ett rådjur, denna gången på länsväg 364 vid Burträsk. Jägare kontaktadess för att ta hand om det döda djuret.
Mer på morgonsidan, på 06.45, kolliderade en bil med ett rådjur på länsväg 791 vid Heden, Norsjö. Efter olyckan lämnade rådjuret platsen, och en eftersöksjägare kontaktas.