19-åring häktas misstänkt för mordförsök i Robertsfors

Den 19-åring som suttit anhållen misstänkt för att ha knivskurit en 16-åring i ansiktet och ryggen sent i onsdags kväll har häktats på sannolika skäl misstänkt för försök till mord.

Olyckor, katastrofer2016-09-17 13:37

Det rapporterar Västerbottens-Kuriren.

Häktningsförhandlingarna ägde rum vid lunchtid på lördagen.

– Tingsrätten har beslutat att häkta honom. Han är på sannolika skäl misstänkt för försök till mord. Anledningen till att han häktas är för att det finns risk att han på fri fot försvårar sakens utredning, säger Kristina Johnsson, rådman vid Umeå tingsrätt.

Det var sent i onsdags kväll som en 16-årig pojke, boende på ett HVB-hem i Robertsfors, fick föras till sjukhus med allvarliga skärskador.

Den 19-åring som nu häktats greps av polis på torsdagsmorgonen. Han är inte sedan tidigare misstänkt för att ha gjort sig skyldig till någon grövre brottslighet.

Åtal ska vara väckt senast torsdagen den 29 september klockan 11.00.

Josefin Isaksson/Västerbottens-Kuriren

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!